Gizlilik ve Tüketici Kontrolü

tüketici makale

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer alan internet, işlerimizi kolayca halledebilmemiz için bizlere eşsiz imkanlar sunmaktadır. Artık pek çok kişinin fatura ödeme işlemlerini, iş görüşmelerini, resmi başvurularını ve buna benzer diğer faaliyetlerini uygulamalar veya online hesaplar üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiği bilinmektedir. İnternet üzerinden sıklıkla yapılan faaliyetlerden biri de şüphesiz online alışverişlerdir. Her ne kadar online alışveriş birçok tüketici tarafından tercih edilmekte ise de tüketicilerin ilgili verileri paylaşma konusunda endişeli ve dikkatli oldukları gözlenmektedir.

Top-5-Types-of-information-that-consumer-fear-of-losing-control-of-it-2019.jpg Bu endişe ve dikkat tüketicilerde paylaştıkları çeşitli bilgilerin nerede ve hangi amaçlarla kullanıldığı hususunda merak uyandırmıştır. George Washington University’den Howard Beales ve George Mason University’den Timothy J. Muris‘ın “Gizlilik ve Tüketici Kontrolü (Privacy and Consumer Control)” başlıklı makalesi bu konuda bizlere aydınlatıcı bilgiler sunuyor.  Makalenin bağlantı adresini aşağıda bulabilirsiniz.

ssrn.com/abstract=3449242

Özet

Aspen Enstitüsü’nün İnternet, Big Data ve Algoritmalar Kongre Programı için hazırlanan bu yazı üç noktadan oluşuyor. İlk olarak, ticari işlemlerle ilgili kişisel bilgiler yalnızca tüketiciye ait değildir. Mülkiyet temelinde, özellikle de bildirimde ve seçime dayalı gizlilik düzenlemelerine yaklaşımlar, tüketici bilgileri veya bunların nasıl kullanıldığı konusunda anlamlı bir kontrol sağlamaz. İkincisi, bilgi kullanımının ve bilginin kötüye kullanımın sonuçlarına göre bilgi kullanımlarının düzenlenmesi, tüketicilere önemli korumalar sağlayan daha verimli bir yaklaşımdır. Üçüncüsü, kullanıcılar hakkındaki bilgi, internet içeriğinin finanse edilmesinin hedeflendiği reklamın değerini belirleme etkili olduğu için tüketicinin doğrudan ödeme yapmadan değerli bilgi ve hizmetleri almalarını sağlamada kritik öneme sahiptir.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: