Fransa ve Almanya Libra’yı reddetti

Facebook 2020 yılında yeni kripto para birimi Libra’yı piyasaya süreceğini açıkladı. Bunun üzerine pek çok ülke Libra’yı kendi bünyelerinde nasıl düzenleyeceklerini tartışmaya başladı. Bu konuda en güncel açıklama ise Fransa ve Almanya’dan geldi.

Fransa ve Almanya, Facebook’un çıkaracağı bu para birimini finansal güvenlik, veri koruması, finansal ve parasal egemenlik ve kara para aklanmasının önlenmesi nedenleri ile yeterince güvenli bulmadıklarını belirterek Libra’ya karşı çıktıklarını yayınladıkları ortak bildirim aracılığıyla ifade ettiler. 

Bildirimde dikkat çeken en önemli ifade ise hiçbir özel kurumun, ulusların egemenliğine özgü olan parasal gücü talep edemeyeceği idi.

Bundan 35 yıl öncesinde internetin olmadığı bir Dünya’da yaşıyorken şu an pek çok ürünü web tabanlı kullanmamız ya da mevcut cihazlarımızı akıllı cihazlarla değiştirmemiz tercihlerimizin dijitalleşmeden yana olduğunu gösteriyor.  Yüzyıllardır kalıplaştığını düşündüğümüz kavram ve terimlerin teknolojideki hızlı gelişmeler nedeniyle tekrar ele alınacağı ortadadır. Şu an için ulusal kripto para birimini destekleyen Fransa ve Almanya’nın Libra kararı pozitif hukuka göre yerinde olsa da ileride sosyal medya şirketlerine karşı gösterdikleri bu katı tutumun değişeceği düşüncesindeyim.

Ortak Bildirim’in tamamına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Joint-statement-on-Libra-final

 

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: