Federal Ticaret Komisyonu 2019 Gizlilik ve Veri Güvenliği Güncellemesi

Federal Ticaret Komisyonu(FTC) yıllık Gizlilik ve Güvenlik Güncellemesi(2019)’ni yayınladı. Bu yılın, tüketici gizliliğini ve veri güvenliğini korumayı amaçlayan uygulama eylemleri bakımından rekor bir yıl olduğunu vurguladı.

Örneğin, Komisyon, FTC Gizlilik Hükümleri’ni ihlal ettiği için Facebook’a karşı 5 milyar dolarlık ceza- şimdiye kadarki en yüksek tüketici gizliliği ihlali cezası- verdi ve sosyal ağın ticari faaliyetlerine yeni kısıtlamalar getirdi. FTC ayrıca, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nın (COPPA) ihlal edildiği iddiasıyla YouTube ve Google’a karşı 170 milyon dolarlık ceza verdi. Komisyon ilk davada Retina-X’in uygulamalarının gayri meşru amaçlarla ve COPPA’yı ihlal ederek kullanılmasına olanak tanıdığı iddia etti.

Veri güvenliği cephesinde FTC, yaklaşık 147 milyon tüketiciyi etkileyen 2017 veri ihlaliyle ilgili olarak Equifax ile toplamda 700 milyon $ ‘a ulaşan bir anlaşma yaptıklarını duyurdu.

FTC ayrıca Gizlilik Kalkanı ile ilgili yanlış vaadlerde bulunduğu iddia edilen edilen şirketlere 2019 yılında 13 dava açarak AB-ABD Gizlilik Kalkanı ilkelerini güçlü bir şekilde uygulamaya devam etti.

Raporun tamamına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Privacy & Data Security Update for 2019 (1.13 MB)

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: