Teknoloji Devlerinin Vergi Sorunu

ABD’nin dünyadaki en yüksek kurumlar vergisine sahip ülkeler arasında yer alması, ABD merkezli pek çok teknoloji devini bu konuda cazip teklifler sunan ülke arayışına itmiştir. Bu ülkelerden biri de İrlanda’dır. Örneğin, Avrupa Komisyonu (Komisyon) ’nun açıklamasına göre Apple, İrlanda’nın sağladığı vergi ayrıcalıkları sayesinde 2014 yılında yüzde 0,005 oranında kurumlar vergisi ödemiştir. İrlanda’yı Apple dışında Facebook, Google, Twitter, LinkedIn ve diğer teknoloji şirketleri için de cazip hale getiren en önemli faktör vergi avantajıdır. Ancak Avrupa Birliğindeki İrlanda’nın vergi yasalarının AB’deki vergi düzenlemeleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Aykırı uygulamalar söz konusu olduğunda, Komisyon’un üye devlet tarafından sağlanan kamu desteklerini ve rekabete aykırı durumları denetleme yetkisi mevcuttur. Komisyon’un gerçekleştirdiği ünlü denetimlerinden biri İrlanda’nın Apple’a sağladığı vergi yardımıdır.  

Komisyon, 2016 yılında, İrlanda Devleti’nin Apple’a sağladığı seçkin vergi yardımının yasadışı olduğu gerekçesiyle, Apple’ın 2003-2014 yılları arasındaki vergi dönemleri için 13 milyar Euro ödemesini kararlaştırmıştı. Apple ve İrlanda yönetiminin Komisyon kararına itirazı sonucunda, AB Genel Mahkemesi Komisyon’un kararını Apple’ın lehine olacak şekilde iptal etti. Bunun üzerine, Komisyon Genel Mahkeme’nin kararını Avrupa Adalet Divanı’na taşımaya karar verdi.  

Komisyon’a göre önemli olan büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm şirketlerin adil şekilde vergi paylarını ödemeleridir. Nitekim AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, çokuluslu bir şirkete rakiplerinde olmayan vergi avantajı sağlamanın devletler tarafından sağlanan yardıma ilişkin kuralları ihlal edeceğini, böylelikle Avrupa Birliği’ndeki adil rekabetin zarar göreceğini belirtmiştir.  

Yurt dışına veri aktarımı konusunda AB’nin son zamanlardaki tavrı karşısında köşeye sıkışan ABD merkezli teknoloji şirketleri, bu kez vergi konusunda sorun yaşayacak gibi görünüyor.

Margrethe Vestager’ın yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: